Druhá tisková zpráva projektu VINA

Intelektuální výstupy projektu VINA

Projekt VINA se zaměřuje na validaci neformálních a neformálních dovedností. Jedná se o projekt spolufinancovaný Evropskou unií, koordinovaný Italským výzkumným střediskem EURO. Partnerské organizace jsou: European Learning Network Ltd (Spojené království), Evropská rozvojová agentura s.r.o. (Česká republika), e-Compass (Řecko) a Fundacja Instytut Rownowagi Spoleczno Ekonomicznej (Polsko).
Prostřednictvím mezinárodního partnerství se snažíme vyměňovat osvědčené postupy a podporovat lidi v Evropě jednoduchým nástrojem, který otevírá příležitosti k tomu, aby byly jejich dovednosti viditelné a jasně potvrzené.
Hlavní výstupy projektu tvoří:
• Databáze – databáze účinných nástrojů pro validaci neformálních a informálních kvalifikací
• Analyzátor – Rozpoznávání příležitostí (ROTA Tendency Analyzer – R.O.T.A.)

Výstupy jsou již nyní kompletní a připraveny k použití. Oba jsou k dispozici na našich webových stránkách: www.vinaproject.eu

Databáze VINA
Databáze VINA je připravena pomoci uživatelům, kteří hledají informace, projekty a jejich výsledky, evropské a mezinárodní organizace a nástroje týkající se validace neformálního a informálního vzdělávání.
Databáze VINA je navržena podle doporučení kategorizace nástrojů agentury Cedefop, která pomáhá Evropské komisi, členským státům EU a sociálním partnerům rozvíjet správné evropské politiky pro odborné vzdělávání a přípravu. Dtabáze zohledňuje různé kategorie: fáze validace, oblasti zájmu a naše cílové skupiny.
Uživatelé mohou do databáze přidávat nové nástroje / položky a dané nástroje jsou zároveň dostupné v pěti jazycích. Tato funkce nám umožňuje rychle rozšiřovat databázi prostřednictvím spolupráce s jednotlivci a veřejnými a soukromými organizacemi. Tato spolupráce se bude i nadále rozvíjet pro využití databáze na nejvyšší možné úrovni. Databáze bude udržována  organizací EURO alespoň dalších 5 let.

Možnosti rozpoznávání Tendency Analyzer (R.O.T.A.)
Spolu s databází jsme vyvinuli také mechanismus tendencí pro rozpoznání příležitostí (R.O.T.A.), který používá speciální algoritmus přiřazený každému nástroji a vyhodnocuje je podle počtu návštěv jednotlivých nástrojů ve spolupráci s vyhledáváním v databázi.
Výsledky jsou zobrazeny v tabulce a také v grafickém formátu. V tabulce jsou uvedeny hlavní nástroje, které vykazovaly nejvíce návštěv a vyhledávání v databázi. Graf vedle tabulky zobrazuje nástroje s hlavním indexovým číslem.
Na stránce R.O.T.A uvádíme další statistiky týkající se nástrojů, které uchováváme v databázi. Jedná se o zemi původu uživatelů, návštěvy z počítače,  mobilních telefonů nebo tabletů, typy operačních systémů apod. Tyto informace pomáhají získávat další závěry z preferencí nástrojů, objevovat tendence uživatelů a další informace, jako například profil uživatelů, kteří používají naši databázi.

Události pro veřejnost
Po dokončení výstupů VINA se uskuteční události pro veřejnost ve všech partnerských zemích. Během těchto akcí chceme sdílet naši databázi a ROTA se skupinami, které se zajímají o validaci neformálních a informálních dovedností.