COVID-19

Státní podpora firem

Pomůžeme Vám s orientací ve státní podpoře firem v souvislosti s koronavirem COVID-19. Zařídíme a vypapírujeme
> dotace na zaměstnance
> kompenzace živnosníkům
> úvěry a záruky
> dotace na inovace pro boj s koronavirem – Programy Technologie COVID 19 a Czech Rise Up – Chytrá opatření proti COVID-19
> podnikatelské dotace Evropské unie (více zde).

Napište nám, některý z členů expertního týmu pro oblast podniků se Vám ozve a bezplatně zkonzultuje možnosti, které jsou pro Vaši firmu k dispozici.

Základní informace o státních programech podpory

Kompenzace pro živnostníky a malé s.r.o.

Až 25 000 + 19 500 Kč pro všechny živnostníky (OSVČ a jednatele malých s.r.o.), pokud nejsou zároveň zaměstnáni na hlavní pracovní poměr nebo na dohody s odvody sociálního a zdravotního pojištění.

I. kompenzační období (25 000 Kč):
12. března – 30. dubna
II. kompenzační období (19 500 Kč):
1. května – 8. června

Žádost je nutné předložit do 29. 6. 2020.

Pro koho ano
Nárok mají OSVČ na hlavní i na vedlejší činnost, které podnikaly ke dni 12. 3. 2020. Nárok mají i podnikající studenti a osoby pečující například o děti na rodičovské dovolené. Nárok mají i OSVČ, které zároveň pracují na DPP nebo DPČ, pokud nejsou v rámci těchto dohod účastny nemocenského pojištění (tedy do 10 000 Kč / měs. u DPP a do 2999 Kč / měs. u DPČ).

Pokud OSVČ splňuje podmínky jen pro některé dny v období od 12. 3. – 30. 4., žádá o kompenzaci ve výši 500 Kč/den.

U s.r.o. mají nárok společníci v jedno či dvoučlenných s.r.o., anebo vícečlenných, jde-li o rodinné firmy.

Pro koho ne
OSVČ, které zahájily podnikání 13. března a později. OSVČ které jsou zaměstnány na hlavní pracovní poměr (HPP) nebo pracují na DPP nebo DPČ a jsou účastny nemocenského pojištění (10 001 Kč a více / měs u DPP nebo 3 000 Kč a více u DPČ). Nárok také nemají osoby, které jsou příjemci podpory v nezaměstnanosti.

Jak žádat
Žádost je relativně jednoduchá a je k dispozici na webu Finanční správy ZDE, případně se žádostí umíme pomoci.

Dotace na zaměstnance „Antivirus“ (kurzarbeit)

Program funguje ve dvou základních režimech a hradí příspěvky na vyplacené náhrady mezd za překážky v práci za období 12. 3. – 30. 4. 2020.

Režim A
Zaměstnanci mají překážky v práci kvůli karanténě nebo uzavřené provozovně a stát pak dotuje 80 % vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů až do výše 39 000 Kč na jednoho zaměstnance.

Režim B
Zaměstnanci mají překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu hospodářských potížích, souvisejících se situací kolem COVID-19. Stát v takovém případě přispěje 60 % vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů až do výše 29 000 Kč na jednoho zaměstnance.

Jak žádat
Žádost je relativně jednoduchá, ale v komplexnějších případech může být potřeba odborná pomoc s jejím vyplněním, kterou jsme připraveni poskytnout. Žádost je k dispozici ZDE.

Úvěry a záruky COVID I, II, III ČMZRB

Aktuálně je vyčerpána kapacita programu COVID I. Žádosti bude možné předkládat dle uvolňování finančních prostředků ze strany státu. Vzhledem k rychlému průběhu jednotlivých kol je nutná příprava, aby bylo možné po opětovném otevření programu rychle předložit žádost.

S přípravou úvěru i žádosti jsme připraveni rychle pomoci a nabízíme prvotní bezplatnou konzultaci až do vyčerpání našich kapacit. Prosíme, kontaktujte nás ZDE.

Podmínky programu COVID
Záruka ČMZRB do výše 80 % komerčního úvěru (až 15 mil. Kč), dotace na úroky až do výše 1 mil. Kč, doba ručení až 3 roky.

Program poskytuje záruky a dotace na úroky k běžným komerčním úrokům, které je třeba mít ještě před podáním žádosti předjednané s Vaší běžnou bankou.

Co lze z programu zafinancovat?
Provozní náklady – mzdy, energie, nájemné, úhrady dodavatelsko-odběratelských faktur, předfinancování pohledávek, pořízení materiálu, zásob a dalšího drobného majetku.

Informace ČMZRB jsou k dispozici ZDE.