Stínování na školách – učitelé z Polska

Mobilita polských učitelů

Na přelomu ledna a února 2017 proběhla pod záštitou Evropské rozvojové agentury s.r.o. desetidenní vzdělávací mobilita polských učitelů, během níž měli zahraniční učitelé možnost seznámit se se stylem výuky na českých školách. Mobilita probíhala v rámci programu Erasmus+ a účastnilo se jí 10 polských učitelů ze školy ZSP Goniądz – Zespół Samych Profesjonalistów. Účastníci byli zapojeni do projektu Job Shadowing pro učitele a měli tak jedinečnou šanci začít výuku na zahraniční škole v praxi.

Cílem projektu bylo, aby polští učitelé získali cenné zkušenosti v oblasti používání ICT pomůcek během výuky. Používání těchto pomůcek má za úkol zvýšit atraktivitu a kvalitu vzdělávání pomocí využívání nových metod a moderních technologií. Během dvou týdnů, které zde polští učitelé strávili, získali nejen povědomí o tom, jak vypadá výuka na českých školách, ale získali i praktické znalosti díky odpolednímu kurzu používání ICT zařízení. Dále měli možnost seznámit se s českou kulturou a poznat krásy Prahy.

Do projektu bylo zapojeno pět pražských škol, které umožnily, aby učitelé z Polska mohli sledovat výuku a zároveň měli jejich české protějšky dostatek času na zodpovězení četných dotazů z polské strany. Do projektu se zapojily tyto školy: Střední průmyslová škola dopravní, Základní škola Donovalská, Základní škola K Dolům v Modřanech, Základní škola Tyršova v Jinonicích a Fakultní základní škola a mateřská škola Barrandov při PedF UK. V dopoledních hodinách na těchto školách probíhalo samotné stínování, během kterého menší skupinky polských učitelů sledovaly výuku a využívání ICT pomůcek v jednotlivých třídách. Po skončení výuky se polští učitelé účastnili teoretické přípravy zaměřené na používání ICT pomůcek. Odpolední semináře vedli různí lektoři, kteří se dlouhodobě věnují interaktivní výuce a mají tak zkušenosti s využíváním těchto technologií.

Všechny výše zmíněné školy byly velmi vstřícné a jejich účast v projektu byla cenným přínosem. Právě díky vstřícnosti českých partnerů si polský učitelský sbor ze svého dvoutýdenního pobytu odnesl mnoho nápadů na zkvalitnění výuky v polských školách a v neposlední řadě získal čerstvou motivaci k práci.

Polský učitelský sbor s českými školáčky
Polský učitelský sbor s českými školáčky

Polské učitelky v českých třídách

IMG_20170126_100959

IMG_20170202_142547 IMG_20170126_121716 IMG_20170126_091525