Ga.M.E.S.NET (Evropská síť středověkých sportů a her)

Stáhnout PDF

Ga.M.E.S.NET je projekt, který Evropská rozvojová agentury zprostředkovala klientovi – Spolku evropských bojových umění.

Stav projektuProbíhající
Témakultura, sport
ProgramErasmus+
Partneři

Vedoucím partnerem projektu je italská organizace FIGEST, která propaguje střdověké sporty jak na národní, tak na regionální úrovni.

Celkem je do projektu zapojeno 13 organizací z Itálie, Francie, Španělska, Portugalska, Malty, Bulharska, Německa a České republiky. Jedná se o sportovní spolky a asociace, ale rovněž o města nebo celé regiony.

Českou republiku v projektu reprezentuje  kladenský Spolek evropských bojových umění (SEBU).

Datum zahájení15.03.2014
Datum ukončení15.06.2015
Cíle projektu

Cílem projektu GA.M.E.S.NET je vytvoření celoevropské sítě organizací, které se zabývají tradičními sporty a hrami, výměna jejich zkušeností, vytvoření strategie k propagaci těchto sportů a her a zvýšení povědomí o této důležité součásti evropského kulturního dědictví.

Aktivity a metody použité v průběhu projektu

Projekt GA.M.E.S.NET byl oficiálně zahájen na setkání partnerských organizací ve dnech 6. a 7. června 2014 v italském městě Perugia. Na něm zástupci partnerských organizací plánovali další kroky v rámci projektu a vytvářeli společnou strategii vedoucí k oživení středověkých sportů.

Během léta partneři pracují na zprovoznění tzv. národních informačních bodů. Jedná se o fyzické místo, kde mohou zájemci získat informace o projektu a hlavně o evropských tradičních sportech a hrách. Tato informační centra budou spuštěna na podzim 2014, kdy se rovněž očekává spuštění webové stránky projektu.

Důležitou aktivitou, jejímž cílem je šířit povědomí o středověkých sportech a hrách na školách, je soutěž pro čtyřčlenné týmy mladých lidí. V rámci soutěže se budou tvořit projekty a navrhovat nové aktivity k propagaci středověkých sportů. Soutěž bude určena pro děti na druhém stupni základních škol a pro studenty. Pravidla soutěže budou ještě upřesněna. Její spuštění se očekává v říjnu tohoto roku.

Vyvrcholením celého projektu bude festival středověkých sportů (GAMES Days), který se uskuteční příští rok ve starobylém městě Narni v italském regionu Umbrie. Město, které inspirovalo C. S. Lewise k napsání známých Letopisů Narnie, má bohaté zkušenosti s pořádáním středověkých rytířských slavností a v červnu 2015 se stane velkolepou kulisou pro třídenní prezentaci sportů ze všech koutů Evropy. Kromě lukostřelby, šermu, vrhacích zbraní a ukázek zápasu a sečných technik, které zde bude prezentovat SEBU, se návštěvníci seznámí mimo jiné s tradičními hrami z francouzského regionu Gers (např. „quilles au maillet“, zvláštní druh kuželek), se skandinávskou stolní hrou Novuss, různými verzemi tradiční italské hry „ruzzola“, která se vyvinula z házení sýrem, nebo se zvláštním stylem zápasu pocházejícího z Kanárských ostrovů.

Výstupy projektu

Výstupem projektu bude vytvořená síť organizací propagujících středověké evropské sporty v rámci tzv. Národních informačních bodů i v rámci svých vlastních aktivit a dále soutěž pro děti a závěrečný festival ve městě Narni.

Financování projektu

Projekt GA.M.E.S.NET je jedním z pouhých čtyř projektů zaměřených na propagaci středověkých sportů a her, které byly v roce 2013 Evropskou komisí vybrány k financování v rámci tzv. Přípravné akce sport (v současné době sportovní část programu Erasmus+). Celkový rozpočet pro 13 partnerů činí 225 000 EUR, z toho grant pokrývá 180 000 EUR a 20 % rozpočtu je tzv. spolufinancování partnerů. Projekt je naplánován na dobu od března 2014 do června 2015.

Český příjemce dotace

Spolek evropských bojových umění – krátce jen S.E.B.U. je občanským sdružením působícím v Kladně, které si klade za cíl vyučovat zájemce umění šermu s různými druhy zbraní, naučit je kouzlu instinktivní lukostřelby ve všech jejích variacích, přiblížit jim dovednosti vrhu nožem či sekyrou a v neposlední řadě se věnovat zápasu a sebeobraně. Jedná se o velmi široký záběr, aktivit, ktrerý je ještě umocněn i studiem pramenů z histoie.

Dalšími cíli spolku je mimo jiné i rozšiřování evropských bojových tradic, kultury a filozofie spjaté s těmito tradicemi mezi širokou veřejnost a propagace životního stylu vedoucího k dobré fyzické kondici, psychické a duševní vyrovnanosti.

Role českého partnera a zhodnocení realizace

SEBU se projektu účastní na pozici řadového partnera. Jeho úkolem je vytvořit v České republice národní informační bod projektu a ve svém regionu propagovat tradiční sporty a hry. Kromě toho bude SEBU šířit informace o pořádané soutěži a bude se účastnit závěrečné akce projektu – GAMES Days.

Více informací

Více informací a aktuality týkající se projektu najdete zatím na stránkách SEBU www.sebu.cz. Projekt má rovněž svoje stránky na facebooku.

Sdílet:

Komentáře

Kalendář

« 02/2020 » loading...
Po Út St Čt So Ne
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1

Rychlý kontakt

Evropská rozvojová agentura,
Milady Horákové 116/109 B,
160 00 Praha 6 - Hradčany

Tel. (+420) 222 769 700
E-mail: info@eracr.cz

Mám zájem o zapojení do projektu.

Zobrazit na Google maps

registrace