BICY – Cities and Regions for cycling

Stáhnout PDF

Jedná se o ukončený projekt, na kterém Evropská rozvojová agentura spolupracovala zejména s městskou částí Praha 5, neziskovou organizací Auto*Mat a řadou předních odborníků na cyklistiku.

Projekt Bicy

Stav projektuUkončený
Témaživotní prostředí, doprava, zdraví, sport
ProgramOP Nadnárodní spolupráce – Střední Evropa (2007 - 2013)
Partneři

Projektové konsorcium bylo tvořeno 10 partnery pocházejícími z Rakouska, České republiky, Německa, Maďarska, Itálie, Slovenska a Slovinska. Projekt sdružoval partnery, kteří měli rozsáhlé zkušenosti s cyklistikou, i partnery, kteří byli ohledně podpory cyklistiky začátečníky.

Mezi partnery bychom našli například:

  • italské město Ferrara, které patří mezi evropskou špičku v používání kol, a proto může poskytnout svým partnerům v projektu neocenitelné zkušenosti
  • Europa Programm Center (EPC) v Erfurtu, což je agentura zřizovaná spolkovou zemí Durynsko s cílem zvýšit účast durynských subjektů na evropských programech
  • Košický samosprávny kraj
  • Regionální rozvojové centrum Koper ve Slovinsku
  • italská provincie Ravenna
  • Odbor civilního a materiálového inženýrství a životního prostředí univerzity v Bologni
  • Evropská rozvojová agentura z Prahy
Typ žadateleveřejné instituce, města, vysoké školy, příspěvkové organizace
Datum zahájení01.02.2010
Datum ukončení30.04.2013
Cíle projektu

Projekt BICY se zaměřil na mobilitu ve střední Evropě a využití bicyklu jako dopravního prostředku ve městech. Jeho cílem je rozvoj uceleného a jednotného plánování cyklistické dopravy ve městech, dále propagace cyklistiky jako klíčového komponentu městské dopravy mezi občany, ale také zvyšování povědomí o cyklistice na „rozhodovací“ úrovni.

Projektové partnerství se zaměřilo jednak na posílení kapacity zkušených partnerů (jako Ferrara), jednak na asistenci začátečníkům (Praha).

Aktivity a metody použité v průběhu projektu

V průběhu projektu proběhly SWOT analýzy v domovských regionech projektových partnerů, na základě nichž byla sestavena nadnárodní SWOT analýza.

V rámci projektových setkání si partneři vyměnili příklady dobré praxe, např. v přístupu veřejných institucí k cyklistice nebo týkající se efektivity veřejných investic a kampaní na podporu cyklistiky.

V rámci projektu BICY byla část projektového rozpočtu (cca 1/10 celkových prostředků) určena na investice. Např. maďarský partner – město Budaörs – z prostředků projektu vybudovalo elektrizovanou úschovnu kol a slovinská instituce Velenje celoměstský systém půjčování kol.

Výstupy projektu

Dílčími výstupy projektu jsou SWOT analýzy v každém z partnerských měst. Na jejich základě pak v rámci projektu vznikla nadnárodní strategie pro podporu cyklistiky.

Výstupem z projektu jsou také studijní návštěvy a tréninkové semináře určené pro klíčové aktéry (zastupitelé, dopravní urbanisté, členové neziskových organizací), tedy zvýšení informovanosti rozhodujících hráčů na poli dopravní politiky. Výsledkem projektu je také zvýšení povědomí o udržitelné dopravě ve všech partnerských regionech.

V neposlední řadě jsou důležité také materiální výstupy projektu v rámci investiční části projektu. Partneři si v průběhu projektu ověřili, že i pomocí drobných investic lze dosáhnout působivého účinku (zvýšení povědomí a rozvoje cyklistiky, účast občanů a využívání kol jako dopravního prostředku).

Financování projektu

Rozpočet projektu přesahuje 2 mil. EUR, z toho cca cca 230 tisíc EUR je určeno na investice.

Český příjemce dotace

Evropská rozvojová agentura, s. r. o.

Role českého partnera a zhodnocení realizace

Role Evropské rozvojové agentury spočívala především v tom, že zprostředkovala výstupy projektu relevantním aktérům a institucím. Evropská rozvojová agentura na tomto projektu spolupracovala zejména s městskou částí Praha 5, neziskovou organizací Auto*Mat a řadou předních odborníků na cyklistiku. Úspěšná spolupráce byla symbolicky završena předáním “Akčního plánu rozvoje cyklistické infrastruktury v letech 2013 – 2015 na území MČP5” v dubnu 2013.

Kromě toho byla ERA zodpovědná za provedení SWOT analýzy pro Prahu, zajišťování podkladů pro nadnárodní studii, realizací kampaní na podporu cyklistiky a uspořádáním závěrečné konference projektu v Praze v lednu 2013.

Více informací

O projektu na stránkách Evropské rozvojové agentury

Projektové stránky

Sdílet:

Komentáře

Kalendář

« 08/2019 » loading...
Po Út St Čt So Ne
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1

Rychlý kontakt

Evropská rozvojová agentura,
Milady Horákové 116/109 B,
160 00 Praha 6 - Hradčany

Tel. (+420) 222 769 700
E-mail: info@eracr.cz

Mám zájem o zapojení do projektu.

Zobrazit na Google maps

registrace